ادبیات پایان نامه | مشاوره ادبیات پایان نامه | ادبیات پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

ادبیات پایان نامه

ادبیات پایان نامه | بعد از یافتن مسئله‌ی تحقیق و تصویب پروپوزال، دومین فصلی که برای انجام پایان نامه باید به انجام برسانید، بخش مرور ادبیات پایان نامه و بررسی پیشینه تحقیق هست. بررسی پیشینه تحقیق، به‌ منظور مطالعه تحقیقات و پژوهش‌ های قبلی صورت گرفته در زمینه و موضوعات مشابه می‌باشد . در این زمینه می‌خواهیم بدانیم که دیگران چه‌کارهایی را انجام داده‌اند تا کجا و چه حوزه‌هایی را مورد بررسی قرار داده‌اند و از چه روش‌هایی برای حل مسئله تحقیق استفاده کرده‌اند. برای بررسی پیشینه پژوهشگر باید تلاش کند که همه‌ی مراکز و منابعی که گزارش‌ها گذشته در آن‌ها وجود دارد باید مورد بررسی و جستجو نماید.

به مطالعه پیشینه تحقیق ، مرور ادبیات پایان نامه – Literature Review گفته میشود.

قبل از آغاز هر پژوهش باید به بررسی ادبیات و پیشینه تحقیق پرداخت. ادبیات و پیشینه تحقیق در پروپوزال و پایان نامه به معنای بررسی مقالات و کتاب های منتشر شده در زمینه مورد نظر است. در طول انجام پایان نامه، باید آخرین مقالات و اخبار دستاورد های علمی حوزه مربوطه را بررسی نمایید.

بررسی مطالعات صورت گرفته به این منظور است که پژوهشگر نشان دهد که درگذشته، چه‌کارهایی درزمینه مورد نظر صورت گرفته و با استفاده از این مطالعه ، پژوهشگر ،تحقیق خود را با تکیه‌ بر پژوهش‌های گذشته آغاز نماید. با استفاده از این کار به شناخت بیشتر مسئله موردنظر و ابعاد مسئله پی خواهد برد.

بررسی و انجام ادبیات پایان نامه امری مهم است زیرا این کار به یافتن مطالبی که دیگران در مورد موضوع شما تحقیق کرده اند کمک شایانی میکند.همچنین باعث میشود که با روش کاری ک دیگران در این موضوع استفاده کرده اند اشنا شوید. همچنین اگر پژوهش های گذشته، موفق و معروف باشند، دلیل محکمی است که دیگران از پژوهش و تحقیق شما حمایت نمایند .

ادبیات پایان نامه

انواع منابع ادبیات پایان نامه و پیشینه تحقیق :

  1. افراد ، گروهها و موسسات
  2. اطلاعات منتشر شده ( کتب ، مقالات ، اندکس و چکیده ها )
  3. اطلاعات منتشر نشده ( سایر طرح های تحقیقاتی در همین زمینه  ، گزارشات ، نوشته جات )
  4. مواد سمعی بصری و اطلاعات کامپیوتری

شیوه پیدا کردن منابع اطلاعات ادبیات پایان نامه و پیشینه تحقیق

منابع گوناگون اطلاعاتی را می توان در سطوح مختلف سیستم اجرایی در سطح ملی و بین المللی یافت و مورد مطالعه قرار داد .

برای دستیابی به هر منبع و گرفتن اطلاعات به روش کارآمدتر ، لازم است استراتژی مناسبی داشته باشید . این استراتژی می تواند بر حسب محل کار و موضوع تحت مطالعه متفاوت باشد اما کلاً ممکن است شامل گام های زیر باشد :

استراتژی دستیابی به منبع و گرفتن اطلاعات به روش کارآمدتر :

۱- شناسایی یک شخص کلیدی ( محقق و یا سیاست گذار ) ، مطلع نسبت به موضوع ، و خواستن از وی تا ماخذ و یا نام افراد دیگری را که می توانند اطلاعات بیشتری به شما بدهند در اختیارتان بگذارد .

۲- بررسی لیست سخنرانان یک کنفرانس راجع به موضوع مورد نظر و مشخص کردن افراد صاحب نظر .

۳- ملاحظه لیست ماخذ یا عناوین مناسب در مقالات و کتب کلیدی مربوط به موضوع ، برای تعیین منابع .

۴- ملاحظه ماخذ در نمایه نامه ها ، اندکس ها ( مثل Index Medicus )  و چکیده نامه ها ( Excerpta Medica )

۵- تماس با کتابداران در دانشگاهها ، انستیتوهای تحقیقاتی ، وزارت بهداشت و روزنامه ها و تقاضای ماخذ مناسب .

۶- تقاضای بررسی کامپیوتری متون ( مثلاً مدلاین و یا EMBASE )  . بعضی از کتابخانه ها و آژانس ها در صورت درخواست تلفنی یا کتبی ، شما را در زمینه بررسی متون یاری خواهند کرد . این درخواست باید بسیار اختصاصی باشد ، در غیر این صورت ممکن است لیستی بلند از ماخذی که بسیاری از آنها به سوژه شما مرتبط نیست دریافت کنید. در صورتیکه درخواست بررسی متون از طریق کامپیوتر می نمائید . بهتر است کلمات کلیدی مناسبی که می توانند دریافتن مقالات مرتبط بکار گرفته شوند را پیشنهاد نمایید.

با بررسی دقیق ادبیات پایان نامه می‌توانید:

۱- مفاهیم کلیدی مسئله را بهتر درک کنید و با تکیه‌بر پیشینه‌ی تحقیقات گذشته بتوانید بین مسائل مختلف تحقیق رابطه برقرار نمایید.

۲- شناخت کمبودها و خلأهای پژوهشی کارهای گذشته و استفاده از آن‌ها برای پیشبرد کار پژوهشی خود.

۳- یافتن ابزارهای مناسب برای پژوهش

۴- فراهم شدن زمینه براى تدوین بهتر فرضیه‌های تحقیق

۵- نشان دادن کمبود پژوهش‌های پیشین و تأکید بر ضرورت پژوهش فعلی

۶- آشنایی با روند تحقیقات آینده پژوهشگران با استفاده از پیشنهاد‌های آن‌ها برای تحقیقات آینده

۷- فراهم شدن تکیه‌گاه محکم براى استدلال منطقى در مرحله بررسى و ارزیابى فرضیه‌ها و استنتاج، به‌ویژه در تحقیقات تاریخى، توصیفى تحلیلى، علّى و همبستگى؛

۸- آشنایى باکسانی که در موضوعات مشابه کارکرده‌اند.

برای دریافت مشاوره و پیگیری امور با ما در تماس باشید.